A pécsi egyetem és a bölcsészkar története az 1367-es alapítási évtől meglehetősen viszontagságos.
1964-től azonban az akkor már két éve a Pécsi Tanárképző Főiskola (PTF) nevet viselő intézményben a tanárképzés szerkezetének (négyéves kétszakos képzés) megszilárdulásával, s fokozottabb minisztériumi támogatással lehetővé vált az „iskolacentrikus” szemlélet immár szakmai-minőségi szempontú alkalmazása, valamint a főként a pedagógusképzés témaköreit érintő tudományos kutatások megkezdése. A pécsi főiskola a hatvanas évek közepére az ország egyik legelismertebb pedagógusképző intézményévé vált, növekvő hatékonysággal igyekezett pótolni egy bölcsészkar kulturális és közművelődési feladatait a városban.
A hetvenes évek közepére elodázhatatlanná vált a pedagógusképzés átalakítása. A hogyanról heves viták folytak, a régi és modern szemlélet harcából a PTF került ki győztesen, amely nyitott volt az újító, modern szemlélet kidolgozására és az egységes, egyetemi szintű tanárképzés első, kísérleti bázisa lett Magyarországon.
1982. január 1-től az akkor még csak két karú (Állam- és Jogtudományi és Közgazdaságtudományi Karokból álló) pécsi egyetem felvette a Janus Pannonius Tudományegyetem nevet és a tanárképző főiskola ennek harmadik, Tanárképző Kara lett, s míg továbbra is ellátta az általános iskolai tanárképzés feladatait, egyes szakokon 1983-tól már egyetemi képzést is indított.
Ekkoriban indult az hihetetlenül termékeny, innovatív időszaka, mondhatni aranykora az intézménynek, amely megalapozta a későbbi bölcsészettudományi kart. A kísérleti képzésnek, mely a korábbinál jóval nagyobb oktatói és hallgatói szabadságot adott, önképzésre, hallgatói aktivitásra, kiscsoportos oktatásra épült számos kiváló, országos tekintélyű oktatót sikerült megnyerni. Szívesen jöttek egy inspiráló, pezsgő szellemi közegbe új utakat keresni. Tanáraink voltak, ma is oktató utánpótlást neveltek pl. Szépe György, Herczeg Gyula, Bécsy Tamás, Polányi Imre, Csepeli György, Vonyó József, Katus László, Vígh Árpád, Fülei-Szántó Endre, Kabdebó Lóránt, Horváth Iván, Ormos Mária, Horányi Özséb, Kulcsár-Szabó Ernő, Andrásfalvy Bertalan, Nagy Imre, Tilkovszky Loránt…
A Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán 1987-91 között folyó képzések